Kolik zaplatim za volani?

Barevné linky a prémiové neboli audiotextové linky – kolik zaplatím za hovor?

Barevné linky (Zelené, Modré, Bílé), audiotextové linky, prémiové SMS a DMS

Na našem webu najdete hodnocení řady různých čísel. Podle regulí ČTÚ (Českého telekomunikačního úřadu) se dají některé číselné řady rozdělit podle podle ceny, kterou zaplatíte pokud na ně zavoláte. Podle ceny linky dělíme do tří kategorií – linky zadarmo, linky se sdílenými náklady a audiotextové linky. Jak se rozdělují podle úvodního trojčíslí?

800

Začněme tím příjemnějším. Zelenou linku zná většina z nás – používá je řada podniků nebo státních organizací jako zákaznické linky. Volání na tuto linku není zpoplatněno, hovor tedy probíhá z našeho pohledu zadarmo a je účtován na účet volaného. Bohužel provoz takové linky je poměrně značně nákladná záležitost a setkáváme se s nimi čím dál tím méně.

Tím bohužel končí linky, které nás nic nestojí. Následují linky se sdílenými náklady.

81, 83, 843, 844, 845, 846, 855

Linky s těmito předčíslími se označují jako Modré linky. Sazba za volání na tyto linky se bude lišit podle operátora, obecně řečeno jsou zpoplatněny jako volání na normální pevnou linku – ale pouze místní hovorné, náklady se tak dělí mezi volajícího a volaného. Při volání na tyto linky však nelze uplatnit volné minuty. Nejčastěji používaná modrá linka je 844.

840, 841, 842, 847, 848, 849

Pokud uvidíte linku s jedním z těchto předčíslí, jedná se o tzv. Bílou linku. Tyto linky zpravidla využívají firmy jako sdružená čísla pro všechny vlastní pobočky – klient zavolá na toto sdružené číslo a následně může být přepojen na konkrétní linku pobočky ve svém regionu, ale platí stále stejnou cenu – podobně jako v případě Modré linky opět sazbu jako volání na běžnou pevnou linku dle vašeho operátora. Můžete tak na ně volat odkudkoliv z ČR za stejnou cenu. A stejně jako u Modrých linek na ně nelze uplatnit volné minuty vašeho operátora.

95, 910, 972, 973, 974

S těmito čísly se setká běžný telefonista jen velmi zřídka. Jedná se o sítě krizových a obranných linek – jsou určené pro přenos hlasu prostřednictvím VoIP, najdeme je požity pro síť Českých drah, Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra (v původních Alcatelových sítích). Obecně tato čísla mohou sloužit i pro ostatní neveřejné sítě. Volání na tyto linky je obecně zpoplatněno dle vašeho operátora.

900, 905, 906, 908, 909

Prémiové neboli audiotextové linky jsou linky začínající předčíslím 90. Tyto linky jsou zpoplatněné vyšším hovorným, a to jak pro volání, tak pro zasílání SMS. Jejich použití je poměrně různorodé, mohou být použity jako informační, obsahové, odborné či zábavné, další rozděleni je na linky erotické, hlasovací nebo herní a loterijní. Cena hovoru nebo SMS zprávy (tzv. PremiumSMS) se dá rozpoznat podle schématu čísla, který je následující:

90X AB CD ZZ

  • X určuje charakter (použití) služby, může nabývat hodnot 0-9
  • AB určuje cenu služby
  • CD ZZ je stanoveno při přidělení čísla Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ)

Pokud tedy voláme např. na číslo 900 30 10 10, bude cena hovoru 30,- Kč za minutu: čísla 900, 906 a 909 se účtují po minutách, čísla 908 jsou účtována fixní sazbou při spojení.

Speciálním případem je předčíslí 905, které je zpoplatněné jinou zvýšenou sazbou: cena za volání se u nich také určuje pomocí čtvrté a páté číslice, ale násobené deseti – cena tak může vzrůst až na 990,- Kč. Více informací naleznete v článku ČTÚ :

„UPOZORNĚNÍ na zahájení využívání nových telefonních čísel začínajících trojčíslím 905 (s vyšší cenou za volání)
Český telekomunikační úřad v návaznosti na tiskovou zprávu o využívání telefonních čísel začínajících číslicí 9 upozorňuje uživatele, že na základě obdržené řádné žádosti rozhodl o udělení prvního oprávnění k využívání čísla s přístupovým kódem 905 z kategorie čísel pro přístup ke službám s vyjádřenou cenou, u kterého je účtována jednorázová cena za spojení, a to ve výši 10-ti násobku kombinace číslic na čtvrté a páté pozici. Jako první z této kategorie čísel bylo přiděleno číslo 905 AB0 000. Výsledná cena (včetně DPH) za jedno volání bude tedy dána desetinásobkem kombinace číslic A, B, kterou určí držitel čísla (viz také Elektronická úřední deska – Využívání čísel).”

http://www.ctu.cz/aktuality/aktualni-informace.html?action=detail&ArticleId=7258

V každém případě je dobrá zpráva, že audiotextové linky dokáže většina operátorů na vyžádání blokovat. Pokud si tyto služby zablokujete, nemůžete následně používat ani hlasovací SMS, ani jiné PremiumSMS služby.

DMS neboli Dárcovské SMS

Jedno centrální číslo se používá globálně pro všechny dárcovské SMS – 87777. Za jednu SMS odeslanou na toto číslo zaplatíme 30,-Kč a tato SMS je osvobozena od daně. Většinou si operátor za zprostředkování bere 3,-Kč a zbytek dostane přímo příjemce – charitativní organizace.

Do budoucna si dejme pozor na všechny linky, začínající dvojčíslím 90. Naše aplikace vám pomůže být před těmito čísly včas varováni, ale je nutné stejnou pozornost věnovat i zpětným voláním a odesíláním SMS.

Další vhodné zdroje informací:
Barevné a audiotextové linky: vše, co potřebujete vědět (Mobilmania)

Jak z čísla poznat, kolik zaplatíte za hovor? (iDnes)